Przyczyna i skutek w ujęciu niedualnym
- Ewelina Falba
- 1 lut 2020
- 1 minut(y) czytania
Poglądem powszechnie używanym jest proces rozwoju. Określając coś problemem, wskazujemy, iż wymaga to zmiany, potrzeby jakiejś transformacji. Tak przebiega rozwój w podejściu powszechnym.
Przyczyną progresu był powód dyskomfortu a skutkiem pozytywne rozwiązanie. Progres, podążamy z punktu A do punktu B. A - jako przyczyna, B - skutek, pozytywne rozwiązanie. Przebiega to w linearny sposób.
W ujęciu niedualnym, podejście do rozwoju jest trochę inne.
Rozwiązanie pochodzi z innego punktu postrzegania. Tym poziomem jest spojrzenie na przyczynę i skutek jako strony tego samego medalu, gdzie nie ma przyczynowości w której rozwój się realizuje. Jest nim mianowicie obranie punktu odniesienia.
Jakby zabrać proces rozwoju z przyczynowego "środowiska" jakim jest przyczyna i skutek w którym się ono wydarza a realizować w momencie, kiedy go uchwycimy, że się realizuje poza. Postępuje poza swoją przyczynową koncepcją. Znika czas, który potrzebujemy dla procesu. Wychodzimy z założenia, że możemy się rozwijać poza czasem.
Rozwój nie musi przebiegać linearnie, może nie być wcale procesem, ale perspektywą.
Uchwycenie punktu odniesienia jako perspektywy, która może być w pełni satysfakcjonującym rozwiązaniem. Niedualne podejście samo w sobie.
Perspektywa, która jest rozwojem.
